Čarobni svijet muzeja u našoj Školi

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja OŠ Kneževi Vinogradi, 24. svibnja 2024.  postala je na jedan dan pravi muzej povijesti, znanosti i umjetnosti. Projekt Škola kao muzej osmišljen je u svrhu stvaranja znanja, razvijanja novih vještina te unaprjeđenja socijalnog, kulturalnog i osobnog razvoja pojedinca.

Djelatnici Škole u suradnji s učenicima omogućili su roditeljima i gostima posjetiti, razgledati i sudjelovati u različitim muzejskim postavama, koje su se rasprostirale na tri lokacije. U matičnoj školi u 14 učionica, centralnom ulazu i hodnicima glavne zgrade Škole, te u Područnoj školi Grabovac i PŠ Karanac.

Muzejski postav imao je raznolike teme: Slikamo kao Piet Mondrian, Predmeti u prošlosti, Ura igre i razbibrige, Prirodoslovni muzej, Muzej matematike, Život i rad kemičara: Vladimir Prelog, Lavoslav Ružička, Marie Curie, Muzej igara, Muzej računalnih znanosti , Muzej geoznanosti, Grimmove bajke u kamišibaj ruhu, Shakespeare u modernom jeziku, Muzej bioloških znanosti i fizike, EP o Gilgamešu; Hijeroglifi; Ilijada i Odiseja, Muzej ikona, Benedek Elek - život i djelo, Glazbene boje, Muzej glazbe, riječi i slike, Liturgijski predmeti, Muzej primijenjene umjetnosti i Karanac u prošlosti.

U muzejskim postavama, našoj Školi pridružili su se i gosti:  Područni odjel Kneževi Vinogradi Umjetničke škole Beli Manastir pod vodstvom profesora Maje Varga i Nebojše Ilijeva, koji su održali radionicu Glazbene boje te učenicima, roditeljima i gostima predstavili različitost glazbenih slika i skladbi iz svih krajeva Lijepe Naše. U sklopu Muzeja bioloških znanosti i fizike, Gradsko društvo Crvenog križa Beli Manastir pod vodstvom Diane Mendler  koja je prikazivala i izrađivala realističke ozljede na osobama. Župnik Đula Andraši iz Rimokatoličke župne crkve svetog Mihaela arkanđela iz Kneževih Vinograda sudjelovao je u Muzeju liturgijskih predmeta.

Zahvala svima na uspješno provedenom projektu Škola kao muzej, koji je dokaz kako zajednički možemo napraviti nešto veliko! Zajedno smo stvorili čarobni svijet muzeja koji će se dugo pamtiti i čuvati u sjećanjima.

Valentina Nekić Ivanov, učiteljica glazbene kulture

objavio: Ivica Prgomet   datum: 27. 5. 2024.

« Srpanj 2024 »