Projekt " Livadski svijet"

Projekt "Prepoznavanje biljaka i životinja na livadi" osmišljen je s ciljem da učenici steknu praktično znanje o ekosustavu livade te nauče prepoznavati različite biljne i životinjske vrste koje tamo obitavaju. U sklopu projekta, učenici su usporedili lokalnu livadu s livadama u Orahovici, kako bi razumjeli razlike i sličnosti u bioraznolikosti.

1. Uvodno predavanje

o Učenici su slušali predavanje o važnosti livada, njihovoj bioraznolikosti i ulozi u ekosustavu.
o Predavanje je držala učiteljica Dunja Kufner.

2. Terensko istraživanje
o Učenici su u pratnji učiteljica obišli lokalnu livadu.
o Podijeljeni u grupe, učenici su promatrali, bilježili i fotografirali različite biljne i životinjske vrste.

3. Prepoznavanje biljaka
o Učenici su uz pomoć učiteljica i priručnika  za prepoznavanje biljaka identificirali različite vrste koje rastu na livadi.
o Naučili su osnovne karakteristike biljaka poput oblika lista, boje cvijeta i tipa stabljike.

4. Promatranje životinja
o Promatrane su različite životinjske vrste koje nastanjuju livadu, uključujući insekte, ptice i male sisavce.
o Učenici su bilježili svoja opažanja te su koristili lupine i dvoglede za bolju vidljivost.

5. Usporedba s livadom u Orahovici
o Učenici su uz pomoć Olje Đurkas i Kristine Čičak istraživali biljne i životinjske vrste karakteristične za livade u Orahovici.
o Usporedili su podatke o bioraznolikosti između lokalne livade i livada u Orahovici, te analizirali razlike i sličnosti te su došli do zaključka da je bioraznolikost potpuno jednaka s obzirom na podjednake klimatske i reljefne        uvjete.

6. Izrada herbarija
o Učenici su prikupljali biljne uzorke i izrađivali herbarij kao trajni zapis o biljkama koje su prepoznali.

7. Završna prezentacija
o Organizirana je završna prezentacija na kojoj su učenici predstavili svoja opažanja i rezultate usporedbe livada.
o Prezentacija je uključivala slike, herbarije i podatke o prepoznatim biljnim i životinjskim vrstama.

Zaključak
Projekt je uspješno  proveden, a učenici su stekli vrijedna znanja i praktična iskustva. Usporedba lokalne livade s livadama u Orahovici omogućila je učenicima da bolje razumiju sličnost u bioraznolikosti različitih područja. Učenici su razvili svijest o važnosti očuvanja prirodnih staništa i bioraznolikosti, te su motivirani za daljnje istraživanje i očuvanje prirode.

Napisala Kristina Čičak, uč. savjetnica

objavio: Ivana Norac   datum: 17. 6. 2024.

« Srpanj 2024 »