Noć knjige 2022.

I ove se godine naša škola pridružila slavlju knjige i čitanja! Ove je godine Noć knjige posvećena slobodi i knjizi kao prostoru slobode. Također, ove se godine obilježava 100. obljetnica rođenja velike hrvatske pjesnikinje Vesne Parun.
Učenici su na radionicama u knjižnici razmišljali o slobodi, pravima, dužnostima, zapisivali su i crtali svoje misli i ideje.

Učenici 6.a razreda pobliže su upoznali djela Vesne Parun u tematskoj radionici Lov na blago u knjižnici. Nakon što su pronašli sva četiri crvena pera koja je vragolan Perica, maskota ovogodišnje Noći knjige sakrio u knjižnici, osvojili su škrinju punu blaga - prekrasnu priču (za um) i slatkiša (za tijelo). Potom su ilustrirali stihove pjesama Vesne Parun iz zbirke Kukljo, Mukljo, Tanana i Glog.
Učenici 7.c razreda su na radionici pod naslovom Kako misliš, zabranjene knjige? u knjižnici razgovarali o slobodi. Razmišljali su kakav je slobodan čovjek, koje slobode oni imaju te kakve odgovornosti. Zaključili su da svatko ima slobodu izraziti svoje mišljenje, sklapati prijateljstva, ići u školu i učiti te da je sloboda povezana s ljudskim i dječjim pravima.
Potom, saznali su da se u nekim dijelovima svijeta neke knjige zabranjuju za čitanje. Čitali su ulomke iz zabranjenih knjiga iz fonda naše knjižnice. Ilustrirali su naslovnice knjiga koje su u nekim dijelovima svijeta bile zabranjene, a mogu se posuditi u našoj knjižnici, i naveli su zašto se baš ta knjiga treba pročitati. Također, ilustrirali su i mudre izreke o slobodi, knjigama, čitanju i znanju, a njihovi radovi izloženi su u izložbenom prostoru škole i školskoj knjižnici.

Ivana Norac

objavio: Marijana Jakelić   datum: 26. 4. 2022.