Upoznaj svoje sugrađane

Projekt Upoznaj svoje sugrađane je u organizaciji Hrvatske udruge školskih knjižničara, podružnice Osječko-baranjske županije na e-Twinning-u. Cilj projekta je kroz istraživačku nastavu razviti kritičko razmišljanje prema zavičajnoj kulturnoj produkciji. U našoj školi upoznali smo sugrađane: osječku slikaricu i književnicu Vanju Zanze, Društvo ljubitelja književnosti Littera u Osijeku te nekadašnjeg pedagoga i ravnatelja naše škole, pisca memoara Ljubisava Lukovića.

Voditeljice projekta su Ksenija Kesegi-Krstin i Nataša Mesić Muharemi.

Učenici 5.c razreda Dominic Dumančić, Sergej Lazarević i Tara Stanojević su, pod vodstvom knjižničarke Ivane Norac, u sklopu eTwinning projekta Upoznaj svoje sugrađane prošli niz projektnih aktivnosti. Nakon istraživačkoga rada na teme "Vanja Zanze: književnica, slikarica, tiktokerica, te "fluid art", i sami su se okušali u slikanju tehnikom fluid art. Svoje radove izložili su u knjižnici. Radovi se mogu pogledati ovdje i ovdje. Tijekom istraživačkoga rada usavršavali su komunikacijske vještine, vještine rada na računalu, kritičkoga razmišljanja, te su se kreativno izražavali. Zatim, posjetili su Muzej Slavonije Osijek u kojem su upoznali osječko Društvo ljubitelja književnosti "Littera" koje se bavi promicanjem ljubavi prema knjizi, čitanju i pisanju. Nakon obilaska muzejskih izložbi, "Littera" je organizirala radionicu kreativnog pisanja, gdje su učenici pisali svoje dojmove te stvarali nove priče i pjesme. Radovi se mogu pogledati ovdje.

Učenici 7.c razreda Dorian Ilić, Amaranta Kotur, Sara Kovač i Hannah Rosenfeld su istraživačkim radom na temu "Memoar, roman, biografija: koji pisac više zna?" saznali sličnosti i razlike između tih književnih vrsta. Koristeći vještine pretraživanja izvora dostupnih u našoj školskoj knjižnici, vještine rada na računalu te analizom intervjua kojeg smo proveli s piscem memoara profesorom Ljubisavom Lukovićem, izradili su plakate s istraživačkim pojmovima. Plakati se mogu pogledati ovdje.

Projekt se provodi od studenog 2021. do lipnja 2022.

objavio: Ivana Norac   datum: 24. 5. 2022.