DAN BROJA PI – Međunarodni dan matematike

Svake godine 14. ožujka obilježava se Dan broja Pi, ali i Međunarodni dan matematike. Osnovne i srednje škole, učiteljski fakulteti i razne udruge koje se bave odgojem i obrazovanjem taj dan provode različite aktivnosti kojima obilježavaju ovaj „matematički blagdan“.
Učenici i nastavnice matematike Mirela Bazikić i Maja Matijević, ali i nastavnica likovne kulture Dubravka Kolčić-Drlje, i ove su godine osmislili i proveli niz različitih, zanimljivih i poučnih aktivnosti kojima su učenicima i široj javnosti ukazali na važnost matematike, ali i na to koliko matematika može biti zabavna te na taj način proslavili i obilježili Dan broja Pi.

Tijekom redovne nastavne matematike i likovne kulture učenici su se upoznali s brojem Pi, čuli nešto o povijesti toga broja te zanimljive činjenice vezane uz broj Pi, primjerice to da je 14. 3. rođen i poznati fizičar Albert Einstein ili da je svjetski rekord u pamćenju decimala broja – 100.000!
Tijekom redovne nastave likovne kulture učenici sedmih razreda izrađivali su plakate o temi Međunarodnoga dana matematike te su svojim radovima uljepšali pano u hodniku naše škole.

Nakon početnoga upoznavanja s temom dana, učenici su birali aktivnosti za ostatak sata. Tako su radili narukvice prema znamenkama decimala broja Pi, crtali stripove na temu broja Pi ili kartali Pi igru! Učenici su se tijekom sata zabavili, opustili i naučili nešto novo!

Za kraj dana ostavili smo natjecanje u recitiranju decimala broja Pi. Sudjelovali su učenici šestih, sedmih i osmih razreda, dok su ostali učenici prisustvovali kao navijači i podrška.

Sudjelovali su sljedeći učenici:

1. mjesto: Sara Vučenović izrecitirala je točno 105 decimala broja
2. mjesto: Nadja Pofuk izrecitirala je točno 50 decimala broja
3. mjesto: Ana Mia Sofia Vranić izrecitirala je točno 47 decimala broja
4. mjesto: Lucija Damjanov izrecitirala je točno 38 decimala broja
5. mjesto: Domagoj Kontrec izrecitirao je točno 33 decimale broja
6. mjesto: Matej Horvat izrecitirao je točno 25 decimala broja
7. mjesto: Ian Pintarić i Nikolina Hanžek izrecitirali su točno 22 decimale broja
8. mjesto: Vanja Bukta izrecitirao je točno 17 decimala broja
9. mjesto: Paula Ertner izrecitirala je točno 14 decimala broja Pi.

Čestitamo svim učenicima koji su sudjelovali u natjecanju, a pogotovo učenicima koji su osvojili jedno od prvih triju mjesta!

Veselimo se idućem Danu broja Pi!

Mirela Bazikić i Maja Matijević

objavio: Ivana Norac   datum: 25. 3. 2024.