SPISATELJICA U NAŠOJ ŠKOLI

Našu školu posjetila je Sanja Pilić, spisateljica za djecu. Bilo je to u utorak 14. travnja. Susretu su nazočili učenici nižih razreda, zajedno s njihovim učiteljicama, a pridružila im se i knjižničarka.

Prije samoga početka upoznavanja Sanje Pilić i nižih razreda, jedan učenik iz našeg razreda s njom je napravio kratak i zabavan intervju. Sanja mu je otkrila puno o svom životu i poslu uz smijeh i veselje. Tako je doznao kako joj je hrvatski jezik bio omiljeni predmet u osnovnoj školi, a predmete koje nikako nije voljela bili su fizika i matematika. Poslije osnovne škole završila je školu primijenjene umjetnosti, fotografski odsjek. Završetkom školovanja počela se baviti fotografijom i izradom crtanog filma. Nakon što je dobila vlastitu djecu, počela je pisati književna djela za djecu, jer kako kaže, djeca su joj stalna inspiracija.

ZANIMLJIVOSTI IZ INTERVJUA:

JAKOV V. (NOVINAR): - Jeste li markirali (bježali) s nastave?

SANJA P. (KNJIŽEVNICA): - Jesam, s nekih predmeta tipa likovni, jer se sjećam tada smo cijeli razred htjeli ići u lunapark.

NOVINAR: - Koliko Vam vremena treba da biste napisali knjigu?

KNJIŽEVNICA: - Ne treba mi dugo, ali se rastegne na par mjeseci jer ne pišem svaki dan i nisam redovita u tome.

NOVINAR: - Po čemu se današnja djeca razlikuju od vaše generacije?

KNJIŽEVNICA: - Pa, vi ste onako samosvjesniji, niste tako dobro odgojeni kao što smo mi bili i mislim da ste ipak manje suosjećajni.

NOVINAR: - Imate li tajni recept kako djecu potaknuti na čitanje?

KNJIŽEVNICA: - Tajni recept osim što moraš je to da se djecu treba voditi u kazalište i nekako im objasniti u čemu je smisao zapravo čitanja i da sve što su ikada vidjeli i čuli na televiziji, gledali u kinu, čitali na Googlu da je sve to netko trebao napisati, a da bi taj netko to napisao nije mogao biti glup kao panj, prema tome morao je nešto i čitati.

Nakon intervjua, Sanja se predstavila učenicima, te im je pokazala i ispričala ponešto o svojim doasad napisanim knjigama. Na kraju susreta odgovarala je na pitanja znatiželjnih učenika i svatko tko je imao njezinu knjigu dobio je posvetu s potpisom autorice.

Bio je ovo zanimljiv posjet spisateljice Sanje Pilić našoj školi koji nas je nasmijao i potaknuo da čitamo još više knjiga. Zahvaljujemo našoj gošći na dolasku.

INTERVJU NAPISAO I URADIO: Jakov Vujčić, 8.c

SASTAV NAPISALE: Biljana Vuković i Noemy Živičnjak, 8.c

objavio: Noemy Živičnjak   datum: 18. 4. 2016.