INFO DAN U ŠKOLI-Prezentacija projekta Učimo zajedno 2

Info dan o Projektu „Učimo zajedno 2“ održan je 13.svibnja 2016. u 13,00 sati u prostoru OŠ Kneževi Vinogradi.

U navedeni projekt uključeno je 39 osnovnih škola i 4 srednje škole kojima su osigurani pomoćnici u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju. Cilj ovoga Info dana je bio predstavljanje projekta, isticanje njegove važnosti kao i upoznavanje javnosti o školovanju učenika s teškoćama u razvoju.

Događanje su posjetili zainteresirani učitelji, roditelji učenika, pomoćnica u nastavi i učenici.  Uz razmjenu iskustava i predstavljanje projekta, prisutni su se okrijepili sokovima i grickalicama.

Kordinatorica projekta predstavila je projekt i njegovu važnost. Prvo smo se osvrnuli na zakonske okvire koji podržavaju tj. obvezuju škole da provode inkluziju i uključe sve učenike u redovan školski sustav.  Prisutni su imali priliku čuti što je inkluzija, koji je njezin cilj, koje su zadaće pomoćnika u nastavi te tko sve može biti pomoćnik u nastavi.

Nakon toga je uslijedila prezentacija Projekta „Učimo zajedno 2“ kao važnog i korisnog projekta koji promovira inkluziju. Prisutni su mogli čuti osnovne podatke o projektu kao što su: vrijednost projekta 2,615.000 kuna (95% osigurano u Europskom fondu socijalnog razvoja te hrvatskom državnom proračunu 5% je novac Osječko-baranjske županije, odnosno 140 000 kuna). Uključeno je  87 učenika iz 39 osnovnih i 4 srednje škole u županiji a angažirano je 68 pomoćnika u nastavi. Naša škola dobila je pravo na jednu pomoćnicu u nastavi koja pruža potpunu pomoć i podršku za 3 učenika. Ovom prilikom pomoćnica se predstavila svim prisutnima te iznjela svoja iskustva u radu.

S obzirom da je projekt „Učimo zajedno 2“ kontinuitet u pokušajima da se ne marginaliziraju učenici i da inkluzivna škola zaživi u punini njenog značaja a ne samo da bude „mrtvo slovo na papiru“ predstavljen je edukativni film „Učimo zajedno“ kao primjer dobre prošlogodišnje prakse. Zaključeno je da su u našoj školi učenici i učitelji dostatno senzibilizirani za potrebe svih učenika, da dobro prihvaćaju pomoćnike u nastavi i da podržavaju ovakve i slične projekte.

Nakon prezentacije, razrednica učenika, koji su obuhvaćeni ovim projektom, iznjela je svoj osvrt na projekt te istaknula pozitivne strane ovog pothvata kao i važnost suradnje roditelja i škole. Također, roditelji su razmjenili svoja iskustva i ideje ističući vrijednost ovoga projekta.

objavio: Ivana Ćurić   datum: 14. 5. 2016.