Dan učitelja

Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. listopada. Taj dan prigoda je da se pokaže rad učitelja i nastavnika prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva. Cilj Svjetskog dana učitelja je mobilizirati podršku za nastavnike kako bi se osiguralo da će učitelji i dalje ispunjavati potrebe budućih generacija te podići obrazovanje na razinu društvene važnosti.

Prigoda je to i za isticanje važnosti njihov utjecaja na razvoj društva u cjelini, te da se naglasi važnost te profesije, ali i samog obrazovanja čiji su oni nositelji, stoga se taj dan obilježava u više od 100 zemalja svijeta, pa tako i u Hrvatskoj. Proglasio ga je UNESCO godine 1994. u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja. Prema podacima, danas je na svijetu više od 60 milijuna učitelja koji svakodnevno podučavaju više od milijardu djece, a mnogi od njih rade u iznimno teškim uvjetima.

Obilježavanje Svjetskog dana učitelja ujedno je i prilika da se upitamo: Tko su to učitelji? Jesu li to samo ljudi  koji nešto podučavaju?

Učitelji su nešto puno više i važnije. Učitelji su oni koji imaju dušu, srce, ogromnu ljubav i strpljenje prema svakom učeniku. Učitelji su oni koji prepoznaju i pronalaze smisao i ljepotu u učenikovoj osobnosti, pa čak i ako je nitko ne vidi. Učitelji su ti koji nadahnjuju učenike da se trude i daju sve od sebe, utječu na njihovo učenje, pomažu razmišljati i logički zaključivati, istraživati i obrađivati nove informacije, a na kraju i upotrijebiti stečeno znanje

"Ja mislim da je teško biti učitelj.

Cijeli život moraš provesti u školi – prvo kao učenik, a onda kao učitelj.

Dobro bih razmislila želim li postati učiteljica.

Dajem podršku nastavnicima ove škole jer su pravedni i dobri.

Mislim da svaki nastavnik mora imati puno strpljenja da bi nas nemirne nešto naučio."

"Kad ste strogi i namrgođeni, zagledam vam se u oči i sjetim se da ste i vi samo ljudi od krvi i mesa."

"Učitelji – ljudi koji svoje znanje prenose drugima. Nema ništa ljepšeg nego drugome dati ono što ti imaš, znaš…

Neki misle da je učiteljima lakše nego nama, ali to nije istina. I učitelji su trebali ići u školu da bi bili učitelji. I učitelji su bili učenici!"

"Posao učitelja/učiteljice lijep je i human, ponekad malo težak i iscrpljujući jer mi djeca znamo biti nemirna i lijena, a sve te naše „muhice“ treba otrpjeti. Zato mislim da su sve moje učiteljice i učitelji odlični, dobro se nose s našim nestašlucima, a ako ponekad i pogriješe, oprošteno im je jer i oni su samo ljudi."

"Tko ne zna, a ne zna da ne zna, opasan je - izbjegavajte ga!

Tko ne zna, a zna da ne zna, dijete je - naučite ga!

Tko zna, a ne zna da zna, spava - probudite ga!

Tko zna i zna da zna, mudar je - slijedite ga!"

Una Bošnjak, 8.c

objavio: Marijana Jakelić   datum: 11. 10. 2016.