Akcija 2 - prikupljanja starog papira

OŠ Kneževi Vinogradi organizira akciju prikupljanja starog papira kako bi pridonijeli svoj doprinos recikliranju, a time i zaštiti okoliša.

U prošloj akciji je prikupljeno oko 1500 kg papira. Najviše je prikupio 1.a (234 kg), PŠ Grabovac (195,5 kg), 4.a (179 kg).

Akcija prikupljanja papira održavati će se:

ČETVRTAK 27.4.2017.

MATIČNA ŠKOLA, PODRUČNE ŠKOLE

Svaki učenik/razred predaje papir (uvezan špagom – bunt ili u kutiji) u ograđenom dvorištu škole ili u područnim školama gdje se papir važe i evidentira količina prikupljenog papira (učenici putnici mogu osobno ili po roditeljima predati papir u ime razreda i u područne škole).

Kriterij za pobjednika akcije je sljedeći:

• Ukupna količina skupljenog papira podijeljena s brojem učenika u razrednom odjelu (kg/učeniku).
  • Pobjednik je razred/odjel koji na taj način bude imao najveći omjer.
  • Za pobjednika će biti osigurane nagrade.

Pozivam sve razrede da se uključe u akciju.

Kako se može pomoći… (činjenice iz unija-papir – letaka)

• Godišnje se u prosjeku utroši 50 kg papira po stanovniku zemlje.
  • tvornice papira uštede do 40% posto energije proizvodeći od recikliranog papira, a ne iz drveća
  • stablu je potrebno 30 i više godina da izraste, a njegovom sječom moguće je dobiti svega nekoliko knjiga i bilježnica
  • otpadni papir je vrijedan poput zlata jer se njegovim recikliranjem čuvaju šume, štedi

energija, smanjuje onečišćenje vode i zraka te smanjuje velika količina otpada na odlagalištu.

• ako odvojeno prikupimo i recikliramo 1 tonu otpadnog papira, spasili smo 20 mladih stabala, uštedjeli oko 60.000 litara vode, potrošili upola manje energije i 15 puta manje onečistili otpadne vode!

Kakav se papir prikuplja:

• papir (listovi, omotnice, …), novine i časopisi, katalozi, reklamni prospekti
  • bilježnice, udžbenici, knjige, slikovnice, mape, kartonski fascikli
  • papirnate i kartonske vrećice
  • role od papirnatih ručnika i toaletnog papira
  • kartonske kutije, kartonska pakiranja za hranu, deterdžente

Kakav se papir ne prikuplja:

• prljavi, nauljeni ili mastan papir
  • iskorištene maramice i prljavi papirnati ručnici
  • višeslojna ambalažna pakiranja (npr. tetra pak za mlijeko, jogurt, sokove, čajeve i dr.)

objavio: Ivica Prgomet   datum: 24. 4. 2017.