„Bitno je očima nevidljivo.“ Izlet u Osijek na projekciju animiranog filma „Mali princ“ i posjet Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek

Autor: Marijana Ćirić, 3. 10. 2017.

Tog sunčanog ponedjeljka, drugog dana mjeseca listopada, pošli smo u grad Osijek. Putem smo uživali u pogledu na predivni baranjski krajolik, obojen jesenskim bojama. Osmaši, zajedno s knjižničarkom i nastavnicom hrvatskoga jezika, prošetali su osječkim visećim mostom i promenadom, fotografirali se ispred secesijskog zdenca te se laganim korakom uputili prema kinu Urania, koje ove godine slavi 105. rođendan. Uz nezaobilazne kokice i sok udobno smo se smjestili u kino dvoranu i s nestrpljenjem čekali početak filma. Animirani film Mali princ je baziran na istoimenom romanu Antoinea de Saint-Exuperya koji pripada klasicima svjetske književnosti. Radost je što je roman na popisu za lektiru! Film je bio napet, zabavan, poučan, ali i tužan, pa su neki i suzu pustili! Konačno, naučili smo da je „ono bitno očima nevidljivo.“

Još pod dojmom, kratkom šetnjom stižemo i do velike zgrade osječke knjižnice, gdje nas na Dječjem odjelu dočekuje knjižničarka koja nas je, nakon kratkog predavanja, provela kroz svoj odjel i cijelu zgradu knjižnice. Naučili smo što sve gradska i sveučilišna knjižnica prikuplja, koja je razlika između te knjižnice i naše školske knjižnice, poigrali se u igraonici. U Austrijskoj čitaonici naučili smo više o povijesti zgrade i austrijske čitaonice. Imali smo priliku prošetati nekadašnjom balskom prostorijom koja danas služi kao čitaonica, prostor za čitanje i učenje. U njemu je važan mir i tišina kako ne bismo ometali druge. Vidjeli smo  i posudbeni odjel te se „provukli“ kroz nekoliko uskih polica među stotine knjiga! Poučeni i radosni sretno smo sjeli u autobus koji nas je povezao kući.

Fotografije izleta pogledajte u fotogaleriji.

Pripremila Ivana Nogalo

« Kolovoz 2018 »