Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje

Obilježili smo Dane kruha u našoj školi u petak 12.listopada. Taj dan je naš školski hol bio drugačiji nego inače – mirisan lijepo ukrašen plodovima zemlje i kolačima, pecivima i drugim proizvodima koje su pripremile vrijedne ruke naših majka i baka. Učenici su donijeli u školu košare s pripremljenim slasticama koje su učiteljice i vjeroučiteljica lijepo složile na stolove i napravile izložbu radova.

Nakon 3.školskog sata svi smo došli u hol na kraću priredbu i blagoslov kruha i darova zemlje. Svećenik je nakon kratke molitve blagoslovio plodove i darove koje smo poslije mogli objedovati. Važnost obilježavanja Dana kruha je u tome da budemo zahvalni na svemu što imamo, a i da se sjetimo da na našoj planeti milijuni gladuju, da milijuni djece navečer idu gladni spavati jer nemaju što jesti. Naša je želja da svi na stolu imaju kruh.

Ove smo godine imali i lijepo iznenađenje – došao nam je pekar pokazati sve što nas zanima u proizvodnji peciva. Učenice novinarke iz 5.c su došle i zamolile ga za kraći intervju. Zanimalo nas je od kad mu se sviđa taj posao, kako se odlučio da bude pekar. Rekao nam je da mu se oduvijek sviđao miris koji se širio iz pekarnice, da taj posao radi puno godina, da je to predivan posao. Na pitanje kad je pekarima radni dan, rekao nam je da su pekari prije radili noću, a sad pekari rade cijeli dan. Cijelo vrijeme nam je pokazivao kako se rade peciva, kiflice, pletenice i pereci. Poslije su se i učenici mogli malo zaigrati s tijestom, raditi razne oblike koji se mogu ispeći. Svima nam se svidjelo to što smo vidjeli i što smo upoznali pekara.

Imali smo i dobrovoljnu akciju sakupljanja pomoći za obitelj kojoj je to sada potrebno pa ćemo uskoro uručiti tu donaciju.

Fotografije s Dana kruha pogledajte u galeriji fotografija

Prilog pripremile

učenice Leona Tribuljak, Lu Sermek i Lana Poturica

objavio: Marijana Jakelić   datum: 19. 10. 2018.