INFO DAN U ŠKOLI-Prezentacija projekta Učimo zajedno 3

Info dan Projekta "Učimo zajedno 3"“ održan je 14. lipnja 2017. u 17,30 sati u prostoru OŠ Kneževi Vinogradi.

U navedeni projekt uključeno je 39 osnovnih škola i 4 srednje škole kojima su osigurani pomoćnici u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju. Cilj ovoga Info dana je bio predstavljanje projekta, isticanje njegove važnosti kao i upoznavanje javnosti o školovanju učenika s teškoćama u razvoju.

Događanje su posjetili zainteresirani učitelji, roditelji učenika, pomoćnica u nastavi i učenici.  Uz razmjenu iskustava i predstavljanje projekta, prisutni su se okrijepili sokovima i grickalicama.

Kordinatorica projekta predstavila je projekt i njegovu važnost. Prvo smo se osvrnuli na zakonske okvire koji podržavaju tj. obvezuju škole da provode inkluziju i uključe sve učenike u redovan školski sustav.  Prisutni su imali priliku čuti što je inkluzija, koji je njezin cilj, koje su zadaće pomoćnika u nastavi te tko sve može biti pomoćnik u nastavi.

Nakon toga je uslijedila prezentacija Projekta „Učimo zajedno 3“ kao važnog i korisnog projekta koji promovira inkluziju. Prisutni su mogli čuti osnovne podatke o projektu kao što su: Županija kao nositelj osigurala vrijednost projekta: 2.632.842,00 kn od čega 2.492.000,00 (94,65% iz ESF-a i Državnog proračuna RH), a  140.842,00 (5,35% Osječko-baranjska županija). Partneri županije u ovoj školskoj godini bile su 33 osnovne škole, 5 srednjih škola i Regionalna razvojna agencija Slavonije i Baranje d.o.o.Predviđeno trajanje projekta: 12 mjeseci (31. kolovoz 2016. – 30. kolovoz 2017. godine).

Postavljeni ciljevi projekta su unaprijediti socijalno uključivanje djece s teškoćama u razvoju u redovit sustav obrazovanja i olakšati im pristup budućem tržištu rada; smanjiti broj nezaposlenih osoba na području Osječko-baranjske županije te uspostaviti mehanizam međusektorske suradnje ključnih dionika na razini županije u provedbi socijalne inkluzije djece i mladih.  Očekivani rezultati po završetku projekta su poboljšati socijalnu uključenost kroz inkluzivno obrazovanje za najmanje 70 djece, povećati razinu znanja i vještina 66 nezaposlenih osoba i učiniti ih konkurentnijim na tržištu rada.

Naša škola dobila je pravo na jednu pomoćnicu u nastavi koja pruža potpunu pomoć i podršku za 1 učenika. Ovom prilikom pomoćnica se predstavila svim prisutnima te iznjela svoja iskustva u radu.

S obzirom da je projekt „Učimo zajedno 3“ kontinuitet u pokušajima da se ne marginaliziraju učenici i da inkluzivna škola zaživi u punini njenog značaja a ne samo da bude „mrtvo slovo na papiru“ predstavljen je edukativni film „Učimo zajedno“ kao primjer dobre prošlogodišnje prakse. Zaključeno je da su u našoj školi učenici i učitelji dostatno senzibilizirani za potrebe svih učenika, da dobro prihvaćaju pomoćnike u nastavi i da podržavaju ovakve i slične projekte.

Nakon prezentacije, razrednica učenika, koji su obuhvaćeni ovim projektom, iznjela je svoj osvrt na projekt te istaknula pozitivne strane ovog pothvata kao i važnost suradnje roditelja i škole. Također, roditelji su razmjenili svoja iskustva i ideje ističući vrijednost ovoga projekta.

objavio: Andrea Poljarević   datum: 19. 6. 2017.