Terenska nastava - posjet Pakracu

Možemo reći da je naša avantura u Pakrac počela već u 5 ujutro u petak 27. listopada 2017,  kada smo se spremali da ne zakasnimo na bus.  Iako su nam torbe i sve što nam je potrebo već bilo  spakirano, probudili smo se dosta ranije kako bismo sve još jednom provjerili.  Svatko je došao na svoje stajalište gdje je s prijateljima čekao dolazak busa. Nakon što smo se svi osmaši sakupili,  uputili smo se prema autoputu.

Nakon nekog vremena stali smo na jednom stajalištu pored autoputa i sačekali osmaše iz drugih škola da se okupe. Njihov dolazak mnoge je obradovao jer su napokon mogli bar na nekoliko minuta razgovarati sa svojim prijateljima koje ne mogu tako često vidjeti. Kad smo se malo okupili, odmorili  i porazgovarali, mogli smo krenuti prema Okučanima. U Okučanima su se okupile sve škole koje su sudjelovale u ovome projektu te su nas raspodijelili u 3 skupine. Svi učenici su dobili lunch pakete.  Prvo što smo tamo posjetili bio je spomenik vojno-redarstvenoj akciji  Bljesak, a nakon toga smo se zaputili na predavanje na kojem smo čuli nešto vise o toj akciji. Poslije kratkog predavanja smo otišli u crkvu gdje smo se pomolili i naučili nešto više o zaštitniku te crkve, sv.Vidu. Nakon obilaska svih važnih mjesta u Okučanima, zaputili smo se prema Pakracu. Nekoliko minuta nakon sto smo se vozili predivnim putovima s prelijepim okolišem, došli smo i do Pakraca. Tamo nas je dočekala gradonačelnica koja nam je održala kratak  govor i poželjela dobrodošlicu i ugodan boravak.  Nakon toga smo zapalili lampione,  podijelili se u skupine i krenuli u daljnji obilazak. Posjetili smo Muzej vojne i ratne povijesti i Muzej grada Pakraca u kojem smo se  imali priliku iskušati  u kovanju novčića.  Tu smo saznali i nešto općenito o gradu Pakracu. Opet je došlo na red  predavanje gdje su nam pričali o ratnom stanju koje su tamo proživljavali. Nakon što je završilo predavanje, uputili smo se na ručak. Ručak je bio u jednom restoranu u predivnom prirodnom okruženju i s  lijepim pogledom na nju. Siti i zadovoljni, krenuli smo dalje, prema ergeli lipicanaca u Lipiku. Na ergeli smo mogli pobliže vidjeti i pomaziti predivne konje. Razgledavanjem ergele došao je kraj našoj terenskoj nastavi i uputili smo se kući. Mislim da smo imali divnu priliku upoznati se s ne tako lakom prošlošću i sada kada smo pametniji, znamo više cijeniti ono sto imamo.

Fotografije s izleta pogledajte u fotogaleriji.

Martina Gubić i Laura Stanić, učenice 8.c razreda

objavio: Marijana Jakelić   datum: 7. 11. 2017.