U Baranji nekad bilo...

Belje

Nakon 170 godina Baranje pod Turcima, 1687. hrabri i neustrašivi hrvatski prinčevi Eugen Savojski i Ivan Veterani su pošli u rat i porazili Turke u blizini Sente. Stekavši tako povjerenje austrijskog cara Leopolda 1 koji princu Eugenu daje kao nagradu 22 sela, a Ivanu 13 sela. Bogati Eugen osniva kod Osijeka selo Bilje i po njemu svome posjedu daje ime "Belje".
Princ Eugen Savojski

Selo Kn. Vinogradi  (Herczog Szollos) 1785.

Ovo se mjesto na svakom jeziku naziva Kneževi Vinogradi. Utjelovljeno je u vlastelinstvu Belje i pripada prejasnoj nadvojvotkinji Kristini. Na području sela ima 1662 jutra njiva  2. klase, a livada 881 kosu, i sve u 3. klasi. Od 214 kuća domaćina 147 su seljaci. Vinogradi zauzimaju gotovo petinu područja, 402 motike i spadaju u 1. klasu. Pašnjak je velik 500 komada rogate stoke i konja i spada u 3. klasu. Šume se nalaze uz područja sela, a jedna na udaljenosti četvrt sata, koja se proteže u dužini, te su izložene udarima vjetra. Za gradnju postoji prikladno drvo, ali ne i za gradnju lađa. Po cijelom području nalazi se obilno grmlje.
U selu borave ljudi triju narodnosti: Mađari, Hrvati (Croate) i Rašani (Rasciani). Većinom se oblače mađarski, osim 2-3 Nijemca helvetske vjere, koji nose bijeli ogrtač i hlače od bijelog platna, a ostali seljaci se oblače mješovito. Kod sprovoda, gozbi i krštenja nisu neumjereni. Postoje vinorodni brežuljci koje stanovnici zovu Kneževsko-vinogradsko brdo. Ono je plodno na svim dijelovima i daje dobra vina. Pašnjak je 3. klase i jedva prima 500 komada stoke, osobito ako ga uništi poplava. Po području  sela ne protječe nikakav potok, već prema istoku, teče rijeka Dunav, koja svake godine poplavljuje, a kad spadne, ostavlja tu i tamo otoke i jezera puna ribe te ih vlastelinstvo lovi ili daje u zakup. Ima mnogo trske. Ptice se ne love.
U mjestu ne postoji katolički župnik. 638 duša grčkog nesjedinjenog obreda imaju popa koji potpada pod "protopopa" Kuzmana Marianovića u Maisu. Postoji učitelj, koji ima prihod od vjernika 8 kila žita, svaka kila se računa po 1 for. i 50 novčića (124 litre) što iznosi 12 for., 3 hvata ogrjevnih drva, što iznosi 4 for. i 50 novčića, prima za 2 drvena svijećnjaka 33 novčića i za obuku djece 20 for., tako da cjelokupni njegov prihod iznosi 36. for. i 83 2/5 novčića. Prihodi popa dosižu 138 for. Učitelja postavlja pop. 366 duša mađarske narodnosti i helvetske vjeroispovijedi imaju službenika (minister) čiji je prihod 165 for. i 25 novčića. Imaju učitelja svoje vjere koji ima u gotovom novcu 4 for., zatim prima 26 mjera žita po 75 novčića, što iznosi 19 for. i 50 novčića, nadalje svaki par mu daje pintu vina, a ima 204 pari, to dođe 18 urna (5 litara) po 1 for. i 50 novčića, što iznosi 27 for., nadalje mu stanovnici daju 7 hvati ogrjevnog drveta, koje vrijedi do 10 for. i 50 novčića, zasiju mu pola jutra kukuruza, čiji urod vrijedi 3 for. i 50 novčića, tako da sve iznosi 64 for. i 50 novčića. Bilježnik, ubrojivši što treba ubrojiti, godišnje prima 40 forinti. Za vođenje računa i sastavljanje podnesaka nije baš sposoban. Primalju plaćaju kod svakog novorođenog djeteta 17 krajcara. U selu dobro žive 4 krojača, 2 postolara, kolar, čizmar, krznar, 2 bačvara, šeširdžija i 2 kovača. Od 6 trgovaca dvojici je dopušteno prodavati barut, jer imaju sigurna skladišta od vatre. Prodaju i sol po litrama, i to litra (funta) po 5 novčića. Oružje je od stanovnika pokupljeno i samo po smislu odredbe kod trgovaca i za javnu sigurnost ostavljeno kod određenih ljudi. Ljudi rimokatoličke i helvetske vjere ne slave po zloporabi nijedan blagdan, ali ljudi grčkog nesjedinjenog obreda ne rade u četvrtke od Uskrsa sve do Uzašašća. Osim vina i trešanja druge naturalije ne prodaju, jer ih sami potroše. Ipak ima nekih koji prodaju kukuruz. Seljaci imaju kuće dijelom od nabijene zemlje, a drugi od čistog drveta, te se one prema višoj odredbi moraju uskladiti, jer si ne znaju napraviti kuće od nabijene zemlje.
Imaju 92 konja iznad 3 godine starosti, a kobila 60. Volova i junadi iznad 3 godine imaju 101, a krava 85. Ovaca iznad 1 godine imaju 500, svinja 430, a koza 100. Košnica pčela imaju 60.
Od tih stvari vrlo mnogo imaju koristi od svinja koje i prodaju.
Glede lopova i palikuća postoji brižna budnost. Siročadi nema. U selu ima 6 cigana koji stanuju u kućama koji snose javne terete prema veličini svoga posjeda i nisu lutalice. Jedan je kovač. Nisu svirači, ne posjećuju sajmove, ne trguju konjima, a djeca im nisu raspršena.

Odabrao: Ivan Prgomet
iz knjige "Baranja 1785."
Stjepana Sršana

Prvi automobil u "Suljošu" 1913.

Mihajlo Šeregle, rođen u Kneževim Vinogradima, strojobravarski zanat je izučio u Brestovcu i sa 18 godina odlazi u Budimpeštu gdje postaje vozač u tvrtki Smol-pošta za civile. Godine 1913 dolazi automobilom u Kn. Vinograde. To je prvi slučaj pojave automobila u "Suljošu".
Automobil na slici, vlasništvo Apatinske pivovare, snimljen je u Mlinskoj ulici 1922.

Ilonka Sombothelji

« Prosinac 2017 »