PLAN UPISA - Predupisi djece u 1. razred

PLAN UPISA

djece u prvi razred osnovne škole za 2017./2018. školsku godinu

Obveznici upisa u osnovnu školu, za školsku 2017./2018. godinu, su djeca rođena u razdoblju od 1. travnja 2010. do 31. ožujka 2011. godine.

1.

Prije upisa u prvi razred osnovne škole obvezno je utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta. Psihofizičko stanje djeteta utvrđuje Stručno povjerenstvo svake osnovne škole. U slučaju potrebe stručno povjerenstvo može zatražiti i mišljenja stručnjaka drugih specijalnosti.

Psihofizičko stanje djeteta utvrđuje se i radi prijevremenog upisa, odgode ili prijevremenog oslobađanja od upisa u prvi razred osnovne škole. U navedenom slučaju psihofizičko stanje djeteta utvrđuje stručno povjerenstvo Ureda državne uprave.

2.

Zahtjev za prijevremeni upis  u prvi razred može podnijeti roditelj za dijete koje će do kraja tekuće godine navršiti šest godina, a nije školski obveznik. Zahtjev (Obrazac 6.) se podnosi Uredu državne uprave najkasnije do 31. ožujka 2017. godine. Po uredno podnesenom zahtjevu Ured  će dijete uvrstiti na popis djece za osnovnu školu kojoj dijete pripada prema upisnom području.

3.

Stručno povjerenstvo škole, nakon provedenog postupka utvrđivanja psihofizičkog stanja, može predložit Uredu državne uprave ili nadležnoj ispostavi odgodu  upisa u prvi razred za jednu školsku godinu (Obrazac 4.a) isključivo iz razloga navedenih u članku 9. stavku 2. Pravilnika o postupku utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, učenika te sastavu stručnih povjerenstava („Narodne novine“ broj 67/14.).

4.

Privremeno oslobađanje djeteta od upisa u prvi razred osnovne škole ostvaruje dijete kojemu je zdravlje teško oštećeno ili ima višestruke teškoće, a čiji su roditelji u skladu s posebnim propisima stekli pravo na status roditelja njegovatelja, odnosno dijete koje s obzirom na vrstu, stupanj i težinu oštećenja steklo pravo na skrb izvan obitelji radi osposobljavanja na samozbrinjavanje u domu socijalne skrbi ili pravo na pomoći njegu u kući, u sklopu kojeg se osigurava pružanje usluga psihosocijalne pomoći. Zahtjev za privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred osnovne škole podnosi Uredu državne uprave ili nadležnoj Ispostavi, roditelj djeteta (Obrazac 6.). Uz zahtjev se prilaže medicinska dokumentacija o zdravstvenom i razvojnom stanju te nalaz i mišljenje jedinstvenog tijela vještačenja.

5.

Učenik se može upisati u prvi razred osnovne škole kojoj ne pripada prema upisnom području ako to ne izaziva povećanje broja razrednih odjela u osnovnoj školi u koju se upisuje – što je (uz zahtjev roditelja) dužan pisano potvrditi ravnatelj/ravnateljica škole, ili u slučaju ako se upisuje u škole koje izvode alternativne, međunarodne te programe na jeziku i pismu nacionalnih manjina ili ako se upisuje u škole kojima je osnivač druga pravna ili fizička osoba. Prije podnošenja zahtjeva za upis u drugu školu, dijete mora biti pregledano po Stručnom povjerenstvu škole koju je trebalo pohađati na upisnom područja utvrđenom na temelju prebivališta, odnosno prijavljenog boravišta.

Obrasci zahtjeva mogu se dobiti u osnovnoškolskoj ustanovi, a nalaze se i na mrežnoj stranici Ureda državne uprave: www.udu-obz.hr ili se mogu preuzeti osobno u Uredu državne uprave – Službi za društvene djelatnosti – Odjelu za prosvjetu i kulturu, sport i tehničku kulturu ili njegovim ispostavama u Belom Manastiru, Đakovu, Valpovu, Donjem Miholjcu i Našicama.

Priloženi dokumenti:
Plan_upisa_u_PRVI_razred_OS_2017-2018.pdf (88.36 KB)
4477_001.pdf (959.94 KB)

objavio: Ivica Prgomet   datum: 6. 2. 2017.