Učenici i djelatnici naše škole uključeni su od prošle nastavne godine u projekt „ROZA za žene – Ravnopravnost, osvještavanje i zagovaranje za ženska prava i aktivizam“. Za vrijeme trajanja projekta potičemo promociju ženskih prava i rodne ravnopravnosti kroz niz raznih aktivnosti unutar školske i lokalne zajednice. Projekt ROZA za žene provodi se u 11 zajednica u istočnoj Hrvatskoj, uključujući Vinkovce, Vukovar, Bilje, Dardu, Kneževe Vinograde, Zmajevac, Košku, Dalj, Markušicu, Donje Andrijevce i Osijek. Financiran je sredstvima Europske unije putem programa CERV – Impact4Values, uz sufinanciranje Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Projekt traje 18 mjeseci, točnije od 1. siječnja 2024. do 30. lipnja 2025. godine.
Jedna od aktivnosti u okviru projekta odvijala se 16. studenoga 2024. godine kada su učenici naše škole i učenici OŠ Zmajevac sudjelovali na radionici izrade grafita pod vodstvom predsjednika Hip Hop udruge u Osijeku Armanda El-Hag Hassana. Učenici su imali priliku upoznati pojam grafita, tehnike njihova oslikavanja, kao i alate i materijale potrebne za ovu umjetničku formu. Zadatak im je bio osmisliti niz slogana koji su usmjereni na osvješćivanje ženskih prava. Jaka žena, ROZA za žene, Jaka žena – jak svijet, Žena = Hrabrost i Egyenlőség slogani su koje su osmislili naši učenici – Siniša Kuruc, Nikolina Radić, Maja Andrić, Ivana Lapis i Dorian Majorić zajedno s učenicima OŠ Zmajevac. Ideje učenika pretočene su u grafite na banerima koji će, u obliku „hodajuće izložbe“, obilaziti škole kako bi učenici i šira javnost postali svjesniji važnosti kontinuirane podrške ženama i njihovim pravima.
Iako su žene u Hrvatskoj prije gotovo osam desetljeća izborile pravo glasa, njihov utjecaj u društvu danas nije dovoljno prepoznat ili se nastoji umanjiti. Žene bi trebale imati jednake prilike i prava kao muškarci, no Hrvatska se, unatoč postojećim zakonima, nalazi na začelju Europske unije kada je riječ o rodnoj ravnopravnosti. Pristup izboru, sigurnosti, zdravstvenim uslugama, kao i pravo na poštenu plaću i mirovinu, i dalje su područja u kojima su ženska prava često ugrožena.
Mirela Bazikić, Vedran Hozjan, Monika Samardžić