Kako nam sport pomaže?

U današnje vrijeme djeca sve više borave uz društvene mreže i računala, zaokupljena video igrama i brojnim školskim obvezama. Stoga, uključivanje djece u sportske aktivnosti svakim danom ima sve veću važnost u svakodnevnom životu. Sport nije samo zabavna aktivnost koja doprinosi zdravlju; povrh toga, potiče i psihološki te socijalni razvoj djece. Uči ih vještinama koje se mogu primjenjivati izvan terena ili dvorane. Samokontrola, upravljanje emocijama, efikasno suočavanje s preprekama i timski rad samo su neki primjeri vještina koje djeca usvajaju kroz sport.

U našoj školi svake godine obilježavamo Dan sporta. Ove godine smo Dan sporta obilježili brojnim aktivnostima u kojima su učenici imali priliku pokazati i istaknuti brzinu, spretnost, koordinaciju i samokontrolu. Učenici razredne nastave sa svojim učiteljicama Mihaelom Kikić, Marijom Banović, Kristinom Čičak, Dunjom Kufner i Oljom Đurkas igrali su razne natjecateljske i timske igre.

Učenici su bili podijeljeni u pet mješovitih skupina prema bojama (plava, žuta, zelena, narančasta i ružičasta).

Prva igra bila je Gusjenica. Učenici su bili podijeljeni u pet skupina, a svaka skupina imala je sportski valjak. Zadatak učenika bio je četveronožno rolati valjak ispred sebe do kraja staze i nazad. Učenici su vrlo brzo i spretno valjali valjak do štapne oznake i nazad. Na kraju igre podijeljeni su bodovi skupinama.

U drugoj igri, Prenošenje lopte u koloni, učenici su stajali u koloni jedan iza drugoga u raskoračenom stavu. Zadatak učenika bio je prenijeti loptu iz ruke u ruku, najprije iznad glave, a zatim kroz raširene noge, pazeći da im lopta ne padne. Igra se ponovila još jednom te su se potom dodali bodovi skupinama.

Treća igra, Iks-oks na sportski način, bila je posebno uzbudljiva. Na podu je bila napravljena mreža za igru pomoću krep trake. Učenici su u ruci držali plastičnu kapicu. Natjecala se ekipa protiv ekipe na ispadanje. Pobjednik je bila ekipa koja je ostala zadnja ili je skupila najviše pobjeda. Zadatak učenika bio je da u trku brzo stave svoju kapicu u polje i onemoguće suprotnoj ekipi popuniti red (vodoravno, dijagonalno ili okomito). Istovremeno su natjecatelji slagali svoje kapice kako bi složili svoj red i izborili pobjedu.

Četvrta igra bila je Gađanje lopticama u cilj. Na terenu su bile postavljene dvije ploče s rupama, a svaka rupa nosila je određeni broj bodova. Učenici su imali pet loptica, odnosno pet pokušaja za gađanje. Cilj igre bio je pogoditi rupe i prikupiti što veći broj bodova. Pobjednik/pobjednici su natjecatelj/lji koji osvoje najviše bodova.

Sljedeća igra bila je Izazov. Na terenu se nalazilo kolo sreće. Učenici su prema osobnom izboru okretali kolo sreće i birali izazov. Nakon što su ga odabrali, trebali su odigrati odabrani izazov. Učenici su mogli čučnuti deset puta, trčati, napraviti sklekove, hodati natraške i slično. Igra nije nosila bodove, već je služila zabavi i razonodi u pauzama između natjecateljskih igara.

Dodatna aktivnost bila je Igra u paru s loptom. Jedan učenik ležao je na podu, a drugi je stajao raskoračno iznad njega. Zadatak je bio dodavati loptu na različite načine, a potom zamijeniti mjesta. Aktivnost su mogli izvoditi bezbroj puta.

Na kraju, u finalnom natjecanju svaka ekipa odabrala je predstavnika za igru Loptica u čaši. Na terenu je bio postavljen stol s čašama zalijepljenima na rubu. Svaki igrač imao je slamku pomoću koje je puhao u laganu ping-pong lopticu. Cilj igre bio je otpuhati lopticu u čašu. Pobijedio je igrač kojemu je to prvome pošlo za rukom.

Na kraju natjecanja svi bodovi su zbrojeni, te su proglašeni pobjednici kojima je uručen pehar. Svi sudionici natjecanja proslavili su pobjedu i sudjelovanje plesom.

Sudjelovanjem u Danu sporta ponovno smo potvrdili tvrdnju kako je sport oblik zabave za djecu u kojem bi djeca trebala uživati, uzeti predah od škole i družiti se s prijateljima. Važno je da kroz sport djeca rade na sebi i imaju priliku razviti vrijedan set vještina koje će im trebati tijekom života.

S veseljem i radošću iščekujemo sljedeću priliku za igru i druženje.

Napisale: učiteljice Dunja Kufner i Kristina Čičak

objavio: Ivana Norac   datum: 21. 6. 2024.

« Srpanj 2024 »