> Udžbenici
Udžbenici 2014.

Izbor udžbenika 2014 - Drugi krug

Službena obavijest MZOS

Udžbenici za osnovnu i srednju školu

Udžbenik za osnovnu i srednju školu je nastavno sredstvo namijenjeno višegodišnjoj uporabi, usklađeno s Udžbeničkim standardom, koje se objavljuje u obliku knjige, a može imati i drugu vrstu i oblik ako je tako propisano Udžbeničkim standardom, a služi učenicima kao jedan od izvora znanja za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ciljeva utvrđenih nacionalnim i predmetnim kurikulumom.

Pravilnikom o obveznim udžbenicima i pripadajućim dopunskim nastavnim sredstvima (NN, broj 104/2013.) propisano je koji se udžbenici i pripadajuća dopunska nastavna sredstva smatraju obveznima za uporabu u nastavnom i odgojno-obrazovnom radu u osnovnoj i srednjoj školi i služe za realizaciju nacionalnoga i predmetnoga kurikuluma, odnosno nastavnoga plana i programa te za samostalno učenje.

Uz udžbenik se mogu koristiti i dopunska nastavna sredstva – nastavna sredstva usklađena s Udžbeničkim standardom koja služe učenicima za lakše praćenje, vježbanje i utvrđivanje te provjeru udžbeničkog gradiva. Dopunskim nastavnim sredstvima smatraju se: radna bilježnica, zbirka zadataka, geografski atlas i povijesni atlas, multimedijska pomagala i sredstva informacijske tehnologije (npr. CD-ROM-ovi i sl.).

U školi su u uporabi udžbenici i njima pripadajuća dopunska nastavna sredstva objavljena u Katalogu obveznih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava. U svim razrednim odjelima istog razreda za jedan nastavni predmet u uporabi može biti samo jedan udžbenik i dopunsko nastavno sredstvo istog autora, skupine autora, odnosno nakladnika.

Odluku o odabiru udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava donose stručni aktivi uz prethodno mišljenje Vijeća roditelja u vezi s prihvatljivosti cijene odabranih nastavnih sredstava. Na temelju odluka o odabiru utvrđuje se Konačna lista odabranih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava u školi. Udžbenik i pripadajuće dopunsko nastavno sredstvo s Konačne liste mora biti u uporabi u školi, kao i u njoj pripadajućoj područnoj školi, najmanje četiri godine računajući i školsku godinu u kojoj su odabrani.

Odobravanje novih udžbenika provodi se prema Zakonu o udžbenicima za osnovnu i srednju školu (NN, broj 27/2010., 55/2011. i 101/2013.), Udžbeničkom standardu (NN, broj 65/2013.) i Pravilniku o obveznim udžbenicima i pripadajućim dopunskim nastavnim sredstvima (NN, broj 104/2013.).

Pravilnikom o unutarnjem redu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta ustrojena je Služba za kurikulum, udžbenike i standard u Sektoru za potporu sustavu i programe Europske unije u Upravi za standard, strategije i posebne programe zadužena za udžbeničku problematiku.

Izbor udžbenika u drugom krugu

Slijediti upute ravnatelja

Stručni aktivi učitelja trebaju popuniti obrazac u privitku.

U obrazac upisivati posebno udžbenik posebno radnu bilježnicu.

Nakon popunjavanja dokument poslati na ravnatelj@os-knezevi-vinogradi.skole.hr

Izbor udžbenika 2014

Popis udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava za šk. god. 2014./2015.

Savjet:

Kako popuniti Obrazac A

Otvoriti dokument:  Popis_udzbenika_OSNOVNA_skola.xls

Za lakše pretražiti tablicu upotrijebiti kombinaciju tipki CTRL + F (Pretraživanje)

Upisati ključnu riječ  (predmet ili dio naziva udžbenika) - Pronaći Šifru u popisu i prepisati ju u obrazac A.

Radnju ponoviti za svaki razredni odjel.

• MZOS objavilo je Popis udžbenika, kao i popis geografskih i povjesnih atlasa za 2014./15. Na mrežnoj stranici (www.mzos.hr>obrazovanja>udžbenici), popis nakladnika te obrazac A za izbor udžbenika u razrednom odjelu koji služi za internu uporabu i ne šalje se u Ministarstvo.
  • Izjašnjavanje učitelja o izboru udžbenika(bez utjecaja drugih članova aktiva) od 17. veljače do 28. veljače
  • Prije upisa u aplikaciju upišite šifre iz Popisa na obrazac A. Treba upisati ukupan broj razrednih odjela u kojima će se koristiti (za matičnu školu i područne škole zajedno).
  • Geografski i povijesni atlasi biraju se samo za 5. razred.
  • Podatke s obrasca A mogu koristiti i upisivati jedino školski administratori.
  • Izmjena upisanih podataka moguća je isključivo u roku od 48 sati od početka upisa. Nakon toga mogu se samo dodavati zaboravljeni udžbenici, ali ne i mijenjati već upisani.
  • Iz dobivenih podataka Ministarstvo će izračunati njihovu postotnu zastupljenost.
  • Nakon objave Kataloga obveznih udžbenika od 15. svibnja , stručni će aktivi birati pojedinačna izdanja u skladu s Pravilnikom o obveznim udžbenicima i pripadajućim dopunskim sredstvima.
  • U slučaju nejasnoća pri uporabi aplikacije upite dostavljati na helpdesk@skole.hr ili telefon 01 6661 500, a za izbor udžbenika na izbor.udzbenika@mzos.hr.

Udžbenici 2013./2014.

Ovdje možete preuzeti popis udžbenika za školsku godinu 2013./2014.

Sukladno članku 23. Zakonu o udžbenicima za osnovnu i srednju školu (NN, br. 27/10. i 55/11.), udžbenici i pripadajuća dopunska nastavna sredstva u uporabi su u školama najmanje četiri godine, računajući i školsku godinu u kojoj su odabrani.

Cijene udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih nastavnih sredstava za školsku godinu 2013./2014.  ostaju iste kakve su objavljene u Katalogu obveznih udžbenika i pripadajućih dostupnih nastavnih sredstava za školsku godinu 2010./2011.

Napomena:

Udžbenici označeni crvenom bojom su za učenike po prilagođenom programu (oni ne trebaju kupovati i udžbenike za redovan program)

Udžbenike možete naručiti preko nekih internet stranica, npr.:

Upišite u pretragu:

1. naziv škole: OŠ Kneževi Vinogradi

2. odaberite razred za koji želite udžbenike

Nakon toga odaberite udžbenike koje želite kupiti.. (moguća je samo predbilježba, može se odustati od kupovine)

ili putem knjižara.

Priloženi dokumenti: