Treći kamenčić od Sunca

„Priroda je velika, a čovjek je malen.” (Matko Peić)

Dana 22. travnja obilježava se Dan planeta Zemlje (eng. Earth Day) čime se već 54. put slavi rođenje modernoga ekološkog pokreta. Službena tema ovogodišnjega obilježavanja Dana planeta Zemlje je Planet protiv plastike. Uz ostale teme, najviše se pozornosti ove godine poklanja ideji o postupnom ukidanju plastike za dobrobit zdravlja ljudi i planeta, s ciljem smanjenja proizvodnje SVE plastike za 60 % do 2040. godine. Odabrana tema ističe potrebu širenja svijesti o štetnosti plastike, zdravstvenoga rizika koji plastika nosi, potrebu za izbacivanjem iz upotrebe sve plastike za jednokratnu upotrebu te prestanak tzv. „brze mode“ uz neprestane izmjene modnih trendova koji stvaraju sve više i više odjeće od umjetnih materijala, koja se više ne upotrebljava.

Istovremeno se provodi i pet primarnih  programa, a to su: Veliko čišćenje (eng. The Great Global Cleanup), Održiva moda (eng. Sustainable Fashion), Klimatska i okolišna pismenost (eng. Climate and Environmental Literacy), Canopy projekt o važnosti sadnje drveća te Zaustavite plastiku. Na stranici se mogu prijaviti sva događanja vezana uz Dan planeta Zemlje.

Događaji koji se održavaju diljem svijeta na Dan planeta Zemlje potpora su zaštiti okoliša, čime se nastoji ujediniti i osvijestiti ljude iz svih dijelova svijeta o važnosti ekoloških tema i pitanja, kao što su zagađenje, sukobi, siromaštvo i ratovi. Kampanje povezane s Danom Zemlje ističu potrebu za stvaranjem zelenih gradova i pošumljavanjem, svjesnosti o klimatskim promjenama, koje diljem svijeta izazivaju prirodne katastrofe s velikim utjecajem na ljude, floru i faunu, o utjecaju i posljedicama porasta razine mora, izumiranja nekih biljnih i životinjskih vrsta te „zakiseljavanju“ oceana.

Naš planet, treći kamenčić od Sunca, star je više od 4.5 milijardi godina i dom je 7.6 milijardi ljudi. Zadatak odraslih je vlastitim primjerom osvijestiti djecu po pitanju zaštite i očuvanja okoliša i planeta na kojem živimo.

Ove školske godine u našoj smo školi obilježili Dan planeta Zemlje brojnim aktivnostima koje smo proveli s našim učenicima.

Učenici 1. razreda sa svojom učiteljicom Mihaelom Kikić izveli su naučeni igrokaz U spremniku za papir Jasne Popović- Poje. Poslije su razgovarali o igrokazu te su izradili crteže na kojima su prikazali planet Zemlju. Potom su razgovarali o čistom i nečistom okolišu koji nas okružuje. Razmišljali su što nastaje kao posljedica neodgovornoga ponašanja ljudi i što svatko od nas može učiniti za dobrobit našega planeta. Na kraju su se zabavili rješavajući osmosmjerku. PRAVILAN ODNOS PREMA OKOLIŠU (bookwidgets.com)

Učenici drugog razreda sa svojom su učiteljicom Marijom Banović pročitali tekst Nade Mihoković Kumrić Dan planeta Zemlje. Zatim su promatrali slike i fotografije s pomoću kojih su promišljali o planetu i zdravom okolišu. Pogledali su video ZA LJEPŠU NAŠU – I djeca gospodare otpadom. ZA LJEPŠU NAŠU - I djeca gospodare otpadom (youtube.com) Na kraju su s učiteljicom Likovne kulture Dubravkom Kolčić Drlje napravili prekrasne likovne radove.

Učenici 3.a razreda sa svojom su učiteljicom Kristinom Čičak izradili likovne radove na kojima su prikazali Zemlju na dlanu te poslali poruku kako je neobično važno čuvati ju i voljeti.

Učenici 4.b razreda sa svojom učiteljicom Oljom Đurkas slušali su pjesmu Planeta Zemlja. Nakon toga razgovarali su o tome zašto je Zemlja bolesna, zašto Zemlja plače te kako možemo smanjiti otpad. Zadatak učenika bio je naslikati Zemlju u tehnici flomaster i tempera, a zatim izraditi otiske svojih dlanova te ih staviti ispod Zemlje. Na satu Hrvatskog jezika čitali su pjesmu Plava točkica Mladena Pokića. Nakon čitanja pjesme pisali su činkvine o Zemlji.

Zajedno s učenicima 3.a i 4.a razreda pogledali su prezentaciju o našem planetu te su naučili kako trebamo brinuti svakodnevno, a ne samo jedan dan u godini.
Očuvanje i zaštita okoliša | Istražujemo naš svijet 4 (e-sfera.hr)
Potom su prošli kroz digitalno putovanje svemirom. Dan planeta Zemlje - 22. travanj (genial.ly)

Učenici 4. a razreda sa svojom su učiteljicom Dunjom Kufner izradili ogrlice od plastičnih čepova. Recikliranjem starih plastičnih čepova napravili su živopisnu ogrlicu koja prikazuje planet Zemlju. Izradom ogrlice učenici su potaknuti na razmišljanje o korištenju svakodnevnih predmeta kojima se potiče održivost i odgovornost prema okolišu te razvijanje fine motorike šake i prstiju.
Učenici su potom nacrtali Superheroje, čuvare Zemlje.

Učenici 4.a razreda su s nastavnicom Njemačkoga jezika Kristijanom Rebrinom izradili plakat o planetu Zemlji. Na plakatu su napisali poruke o važnosti očuvanja i brige za planet na njemačkom jeziku.

U prostoru škole, na školskim panoima, nastavnica Dubravka izložila je likovne radove učenika predmetne nastave na kojima su prikazani osjećaji i doživljaji učenika u odnosu prema zaštiti prirode i planetu Zemlji.

Provedenim aktivnostima u našoj školi pozivamo javnost da svojim ponašanjem i aktivnostima, kroz aktivan pristup, pridonesu očuvanju okoliša i prirode te samim time i planeta Zemlje.

Zadaća je, ali i obveza svakoga od nas, da svojim savjesnim i odgovornim ponašanjem pridonese zaštiti okoliša i prirode, očuvanju resursa i ublažavanju klimatskih promjena jer je planet Zemlja, naš treći kamenčić od Sunca, jedini dom koji imamo i poznajemo.

„Ako slijedimo prirodu kao vođu, nikad nećemo zalutati.“ - Ciceron
Napisala: učiteljica Dunja Kufner

objavio: Ivana Norac   datum: 25. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »