PROJEKT SLAVNE MATEMATIČARKE

Obilježavanje Dana žena u znanosti

Tijekom mjeseca veljače učenici šestih, sedmih i osmih razreda su kroz projektne aktivnosti obilježili mjesec u kojemu je jedan dan posvećen ženama u znanosti.

Kroz povijest žene su teže od muškaraca dolazile do izražaja u znanstvenim krugovima, imale su manje prilika biti saslušane ili uvažene, te su se nosile s raznim predrasudama. Zahvaljujući puno žena znanstvenica tijekom povijesti, mi danas slavimo njihova postignuća, a tijekom ovog projekta usredotočili smo se na žene u Matematici. Od Aleksandrije i Hipatije u 1. stoljeću, preko Marie Agnesi, Ade Lovelace i Sofije Kovaljevske do suvremenih poznatih matematičarki Saffi Goldwasser, Karen Uchlebeck, Katherine Johnson, Dorothy Vaughn i Mary Jackson, žene su kroz povijest pokazale da se njihova znanja i umijeća te genijalni umovi nešto na što čovječanstvo itekako može računat.

Učenici su tijekom ovog projekta istražili i prezentirali živote i radove poznatih matematičarki, te kroz prezentaciju njihovih radova i životnih priča dotakli se raznih tema koje i danas, nažalost, možemo pronaći u vlastitoj okolini; predrasude, rasizam, siromaštvo, nepravda, socijalni odnosi, odnos društva prema ženama.

Kako bi upotpunili projektne aktivnosti, učenici su u školskoj knjižnici pogledali film Skrivene brojke o tri žene - Katherine Johnson, Dorothy Vaughn i Mary Jackson – crnkinje koje su bile skriveni heroji svoga vremena i radile u NASA, centru za svemirska istraživanja te svojim radom doprinijele lansiranju čovjeka na Mjesec.

Na kraju projekta smo svoje aktivnosti predstavili s prigodno uređen panoom  u hodniku škole.

Projekt su osmislile i vodile učiteljice matematike Mirela Bazikić i Maja Matijević.

objavio: Marijana Jakelić   datum: 28. 2. 2022.

« Svibanj 2024 »