Posjet izložbama u Zagrebu i Krapini

Svi smo željno čekali taj dan, 5.6. 2011. god. Taj dan smo išli na jednodnevnu ekskurziju u glavni grad, Zagreb.
Svanulo je i to nedjeljno jutro. Učenici iz Karanca i Kn. Vinograda morali su biti u 5:45 h kod škole u Kn. Vinogradima, gdje bismo svi krenuli u Zagreb u 6:00 h. Kada smo krenuli, pokupili smo i učenike iz Grabovca na autobusnim stanicama. S nama su išli i nastavnici Miloš Mihajlović, Vedran Hozjan  i Ivica Prgomet.

Vozili smo se otprilike 4 sata. Kada smo došli u Zagreb, malo smo se odmorili i krenuli na izložbu Pompeja (grada stradalog od vulkana Vezuva) u Klovićeve dvore.

Tamo smo vidjeli svakodnevni život tih ljudi: čime su se hranili, što su oblačili, kako se odvijalo gospodarstvo  tog naroda i mnoštvo predmeta (svjetiljke, ogledala, posuđe, novac), nakit od bronce, srebra i zlata, freske i brončane skulpture i sve je to dokaz načina života u Pompejima, prije erupcije vulkana Vezuva 79. godine. Poslije izložbe krenuli smo do Krapine gdje smo ručali i poslije išli u muzej „krapinskog neandertalca“. Kada smo stigli do muzeja, napravili smo mali odmor, zato što je druga grupa bila u muzeju.

- Možemo ući u muzej!  rekao je nastavnik i sve nas pozvao. Unutra smo prvo pogledali projekciju 16 – minutnoga filma o životu krapinskog neandertalca. Poslije toga smo se podijelili u dvije grupe i krenuli u razgledavanje. Vidjeli smo svakodnevni život neandertalaca, „putovali smo kroz vrijeme“ i vidjeli svakakve neobične životinje i ljude prije 19 milijardi godina. Pogledali smo i film o postanku svijeta koji je trajao 3. min. Vidjeli smo i nalazište krapinskog neandertalca koji je nastanjivao krapinsko područje prije 125 000 godina. To je sve bilo jako, jako zanimljivo.

Kada smo izašli iz muzeja, pojeli smo sladoled i kupili neke suvenire za uspomenu iz Krapine.
Poslije toga smo išli kući, a na povratku smo svi pjevali i veselili se u autobusu. Na sreću, put je prošao u najboljem redu i nadamo se da ćemo tu ekskurziju još barem jednom ponoviti.
Umorni, ali i zadovoljni, u kasnim večernjim satima smo se vratili svojim domovima.

Napravile: Tea Krčmar, Jelena Vuković i Ana Martinić 6.c.

objavio: Ivica Prgomet   datum: 5. 6. 2011.