CARNET USERS CONFERENCE 2022: Otvaranje u zatvorenom svijetu – postdigitalna znanost i obrazovanje - Izvješće o sudjelovanju

CARNET-ova konferencija za korisnike svake godine okuplja CARNET-ove korisnike i suradnike: učitelje, nastavnike, ravnatelje osnovnih i srednjih škola, profesore, CARNET sistem inženjere i koordinatore, članove znanstveno-istraživačke zajednice te informatičke stručnjake i gospodarstvenike iz područja informacijsko-komunikacijske tehnologije. Na konferenciji sudionici mogu razmijeniti znanja i iskustva te razviti suradnju. Ova, 24. CARNET-ova konferencija za korisnike je pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja. Učiteljica razredne nastave Dunja Kufner i knjižničarka Ivana Norac po treći su puta kao predavačice sudjelovale na CARNET-ovoj konferenciji.

Pod sloganom „Otvaranje u zatvorenom svijetu – postigitalna znanost i obrazovanje“ 24. CARNET-ova konferencija za korisnike održala se od 26. do 28. listopada 2022. u Konvencijskom centru Amadria Parka u Šibeniku, a odgovarala je na pitanja otvorenosti, pristupa, povezanosti, umjetne inteligencije i identiteta. Bogat program konferencije održan je u nekoliko formata: okrugli stolovi, interaktivna izlaganja, radionice, konferencijski radovi, slobodna diskusija, otvoreni paneli na teme Postiditalna znanost i obrazovanje, Učenje, poučavanje i postdigitalni identiteti, Obrazovanje za stvaranje budućnosti, Krizno obrazovanje, Otvorenost, Pristup, Pristupačnost i asistivne tehnologije, Sustavi, sigurnosti, umjetna inteligencija, Digitalna zrelost te Otvoreni paneli.

Kroz tri dana 24. CARNET-ove konferencije učiteljica Dunja Kufner i knjižničarka Ivana Norac sudjelovale su na radionicama i predavanjima. U srijedu, 26.10.2022. sudjelovale su na radionici „Digitalna odiseja u Šibeniku“ te na predavanjima „Asistivna tehnologija u obrazovanju – projekt ATTEND“, „Virtualna i proširena stvarnost u edukacijskoj rehabilitaciji“, „Ozbiljna igra kao alat za podizanje svijesti o ulozi asistivne tehnologije u uključivom društvu“, „Učenici s autizmom – istina i izazov (primjeri iz prakse)“, „TikTokovima Cetine, „Razbijanje mitova o učenju i poučavanju“.

Također u srijedu, 26.10.2022. održale su predavanje na temu „Forest Watchers“. Forest Watchers dio je projekta Tikveška šuma koji se provodi na školskoj razini. Kroz aktivnosti projekta učenici su istraživali, učili o vlastitom zavičaju i važnosti očuvanja prirode, kreativno se izražavali i stvarali novi sadržaj. Na završnoj izložbi projekta u školskoj knjižnici sastala će se neposredna i proširena stvarnost. Korištenjem aplikacije za proširenu stvarnost učenicima je bio omogućen pogled na šumske životinje koje kao da su odmah pokraj njih. Raspored održanog predavanja vidljiv je u programu na poveznici: https://bit.ly/3FAr6t5 .  Sudjelovale su i na predavanju „Otvorenost, pristup, povezanost i identitet u znanosti.“

U četvrtak, 27.10.2022. sudjelovale su na interaktivnim izlaganjima „eTwinning: digitalnim alatima do boljeg znanja“, „Aplikacija Slovopis“, „Kuc, kuc lektira se zovem“, „Prapovijest u svijetu tehnologije“, te radionici „Video kroz Biteable 2.0 – kreiraj, snimaj i uči!“ U petak, 28.10.2022. sudjelovale su na radionici „Green eTwin“ te na interaktivnim izlaganjima „Izrada mrežne stranice „Poziv na čitanje“, „Kreativna nastava – oblikovanje i dijeljenje digitalnih obrazovnih sadržaja“, „Posudite i čitajte knjige bez zakasnine i članarine“, „Let me tell you a story…“ te na predavanjima „On The Basis of Code“, i „Revisting the promises of educational technologies in the aftermath of COVID-19“.

Sudjelovanje na Konferenciji bilo je poučno i zabavno iskustvo koje je okupilo brojne kvalitetne učitelje, profesore, znanstvenike i omogućila nove suradnje.

Dunja Kufner i Ivana Norac

U Kneževim Vinogradima 2.11.2022.

objavio: Ivana Norac   datum: 2. 11. 2022.

« Svibanj 2024 »