Dan sigurnijeg interneta 2023.- Zajedno za bolji internet

Dan sigurnijeg interneta ove godine obilježili smo u utorak, 7. veljače. Ova je godina ujedno i 20. godina obilježavanja Dana sigurnijeg interneta u svijetu.

Cilj kampanje bio je doprijeti do djece i mladih, roditelja i skrbnika, učitelja, odgojitelja i stručnih suradnika kako bi ih se potaknulo u stvaranju boljeg interneta.

Slogan Dana sigurnijeg interneta „zajedno za bolji internet“ potiče nas na prihvaćanje pozitivne strane korištenja interneta, kao i na mogućnost zbližavanja ljudi u pozitivnom ozračju.

U našem 3.a razredu proveli smo radionicu „Sigurni na internetu!“ Radionicu smo započeli razgovorom o važnosti obilježavanja Dana sigurnijeg interneta. Učenici su raspravljali zašto je važno svake godine provoditi edukaciju učenika te su navodili opasnosti uporabe interneta.

Potom su učenici u aplikaciji Mentimeter, koristeći QR kodove, odgovorili na pitanja o tome kako se osjećaju kada koriste internet te su navodili jednu opasnost koja se krije iza korištenja interneta. Izjasnili su se da se osjećaju: raspoloženo, razigrano, smiješno, ponekad tužno, zabavno, dobro, veselo i sretno. Na pitanje o opasnostima koje se kriju tijekom korištenja interneta nabrojali su sljedeće: nagovaranje drugih, davanje podataka, proste riječi, nepoznate osobe, seksualno nasilje, ruganje, psovanje i zle namjere.

Rezultati ankete upućuju na to da su učenici dobro informirani o tome kako se zaštititi na internetu te prepoznaju opasnosti, ali i prednosti uporabe interneta.

Zatim je slijedilo problemsko pitanje: „Što bi promijenio/promijenila na internetu?“

Aktivnost smo proveli koristeći se tehnikom šest šešira. Šest šešira je tehnika paralelnog mišljenja, a osmislio ju je psiholog dr. Edward de Bono.

Ona predstavlja jedinstven i učinkovit postupak koji potiče suradnju, povećava produktivnost, kreativnost i inovativnost. Mišljenje se dijeli na šest različitih načina koji su metaforički prikazani šeširima, a promjenom šešira mijenja se i način mišljenja. Više o primjeni metode šest šešira možete pročitati OVDJE.

Najčešći odgovori bili su usmjereni na zaštitu privatnosti, nenasilje i vremenski manju uporabu interneta i računala u svakodnevnom životu. Učenici su pokazali zrelost i odgovornost u korištenju interneta i računala. Učenici su se prisjetili savjeta s edukacije MUP-a o seksualnom zlostavljanju i opasnostima vezanim uz tu temu.

Odgovorili smo na naše problemsko pitanje te smo zaključili kako na internetu trebamo mijenjati sami sebe i svoj način korištenja interneta i računala.

Na kraju smo pogledali film UNICEF-a Hrvatska „Budite sigurni online!“

Film možete pogledati OVDJE.

Složili smo se kako trebamo dobro razmisliti prije nego što prihvatimo zahtjev za prijateljstvo jer nikada ne možemo pouzdano znati o kome je riječ. Svakako trebamo uvijek provjeriti svoje sigurnosne postavke kako ljudi koje ne poznajemo ne bi mogli vidjeti informacije o nama koje ne želimo da vide. Uvijek se trebamo obratiti odrasloj osobi od povjerenja posebno ako nas brine vlastita sigurnost na internetu.

Piše: učiteljica Dunja Kufner

objavio: Andrea Poljarević   datum: 14. 2. 2023.

« Svibanj 2024 »