Stručna ekskurzija djelatnika Škole

Djelatnici Škole su u petak 12. lipnja krenuli u dvodnevni posjet susjednoj Srbiji. Osim druženja i dobre zabave, cilj je ekskurzije bio posjetiti Vinariju Zvonka Bogdana, poznato izletište Palić, ZOO te vrijeme provesti u rustikalnom ambijentu etnoparka Majkin salaš koji se nalazi nedaleko od obale jezera Palić.

Vinarija Zvonka Bogdana svojim je izgledom oduševila mnoge. Smještena je u tradicionalnom vinskom kraju koji se prostire između jezera Palić i Ludoš. Priča o ovoj vinariji počinje od kvalitete, prije svega, od izbora najboljih lokacija za vinograde, najsuvremenije vinske opreme pa do impresivne zgrade vinarije izgrađene u tradicionalnom stilu karakterističnom za arhitekturu Palića. Vinarija posjeduje 56 ha vinograda koji se nalaze na tri lokacije: Ludoš, Radić i Palić. Posjet Vinariji završio je kušanjem poznatih vina. Nakon obilaska spomenute vinarije uslijedio je obilazak izletišta Palić na kojemu je ZOO glavno turističko odredište. S obzirom da je ZOO rasprostranjen na 10 ha, moglo se vidjeti 60 vrsta životinja i preko 260 biljnih vrsta. Pravi mali raj flore i faune. U sklopu Palića nalazi se i etnopark Majkin salaš. Muzej poljoprivrednih strojeva, mala ergela, seosko dvorište, ribnjak, nepregledni voćnjaci samo su dio sadržaja Majkinog salaša koji su mnoge na trenutak podsjetili kako su živjeli naši djedovi i bake. U rustikalnom ambijentu uz tamburaše i tradicionalne domaće kuhinje Majkinog salaša moglo se uživati do ranih jutarnjih sati.

Povratkom u Baranju stručna ekskurzija završila je šetnjom po novoizgrađenoj šetnici u Kopačkom ritu i pravim baranjskim fišem u Kopačevu.

Dragana Božić

objavio: Ivica Prgomet   datum: 12. 6. 2015.