DAN PLANETA ZEMLJE

Dan planeta Zemlje prvi je put obilježen 22. travnja 1970. godine. Poticaj obilježavanju ovog datuma dao je američki senator Gaylord Nelson. Svojim pozivom predložio je po prvi put javne prosvjede "da bi se uzdrmao politički establishment te da bi se pitanje zaštite okoliša stavilo na dnevni red nacije". Podrška javnosti svojom masovnošću i entuzijazmom dovela je pitanje zaštite okoliša i na političku pozornicu.

Povodom Dana planeta Zemlje ove godine učenici i učitelji naše škole bili su organizirani u grupe te je svaka grupa imala drugačiju aktivnost. Učitelji su s učenicima održali radionice na temu očuvanja našeg planeta. Učenici svih razreda su posadili bar po jedno stablo.

Bili smo podijeljeni u pet grupa. Prvu grupu činili su peti razredi, koji su izrađivali raznovrstan nakit  od papira, plastike i nekih drugih materijala. Druga grupa  bili su učenici 6.a razreda koji su sa svojim razrednikom iz biologije zajedno postavljali kućice za vjeverice, uređivali školsko dvorište i sl. Učenici  6.c razreda činili su treću skupinu koja je načinila  svoj mali vrt, pun različitih predivnih biljaka. Četvrta skupina bila je sportski organizirana, a to su bili učenici sedmih razreda, djevojčice su igrale odbojku, dok su dječaci igrali nogomet. Zadnju skupinu činili su učenici osmih razreda, oni su sadili novo drveće, zalijevali dosad zasađeno drveće, reciklirali papir i odigrali zabavan, ali svakako edukativan kviz o ekologiji.

Mi smo sa svojom razrednicom razgovarali o nekim rečenicama iz pisma indijanskog poglavice Seattla.

Neke od rečenica koje bismo izdvojili su:

- „Ako čovjek pljuje na tlo pljuje na sebe samoga!“

- „Zemlja ne pripada čovjeku, čovjek pripada zemlji!“

- „Što je život ako čovjek ne može čuti usamljeni krik kozoroga ili noću prepirku žaba u bari?“

Bio je ovo jedan edukativan i zabavni projekt povodom Dana planeta Zemlje koji je sve potaknuo na očuvanje okoliša i brigu za Zemlju.

Pogledajte fotografije u foto-galeriji.

PRILOG PRIPREMILI: Biljana Vuković, Marko Antić i Noemy Živičnjak učenici 8.c

objavio: Noemy Živičnjak   datum: 22. 4. 2016.