Županijsko natjecanje iz Informatike i posjet tvrtci ORQA d.o.o.

Tri učenika naše škole iz 7.a razreda: Veljko Bekvalac, Martin Čapo i Saša Kekez pozvani su na županijsku razinu Natjecanja iz Informatike. Kako se županijsko natjecanje održava u Osijeku, nastavnica Informatike Marijana Jakelić, učenike voli upoznati s IT sektorom u Osijeku te ih provede kroz uspješne osječke tvrtke kako bi što kvalitetnije i opuštenije proveli dan natjecanja.

FOTOGRAFIJE

Prošle je godine navedeni trojac s nastavnicom posjetio INCHOO d.o.o. za izradu web aplikacija, marketing i dizajn. Njihova ih je djelatnica provela  moderno uređenim prostorom, objasnila djelatnosti kojima se bave i naravno, objasnila što trebaju raditi ukoliko im se za nekoliko godine požele pridružiti.

Budući da se dan prije županijskog natjecanja Saša razbolio, ove su se godine u Osijek s nastavnicom uputili samo Veljko i Martin. Posjetili  su ORQA d. o. o., tvrtku koja proizvodi najbolje naočale za dronove na svijetu. Da, na svijetu! Na samom im je ulazu veselu dobrodošlicu poželio Jura, njihov pas čuvar koji svoj posao ne obavlja baš kako bi trebao jer se sa svima najradije voli maziti!!!

Tvrtkom ih je proveo djelatnik Stjepan. Objasnio je kako se njihov rad uglavnom bazira na stvaranju hardware-a, te opisao čitav način proizvodnje; od samog dizajna naočala, do pakiranja proizvoda u kutije. Učenicima je pokazao program u kojem se radi dizajn naočala, vrhunske 3D printere u kojem printaju dijelove, 3D skenere, CNC strojeve, strojeve kojima testiraju leće te ispuhuju prašinu.

Na kraju su se učenici upoznali s najboljim osječkim pilotom za dronove, koji ih je pomoću virtualnih naočala „provozao“ tvrtkom koju su uspjeli vidjeti čak i iz ptičje perspektive.

Osim toga, Stjepan je napomenuo kako rado primaju na rad učenike, na učeničke ugovore kako bi se i mladi vrlo rano naučili ovom poslu.

Na županijskom natjecanju dečki su ostvarili izvrsne rezultate, a na nama je samo čekati hoće li netko od njih biti pozvan i na državnu razinu. Zahvaljujemo učenicima i nastavnici Marijani Jakelić na uloženom trudu i postignutim rezultatima.

objavio: Marijana Jakelić   datum: 18. 2. 2020.