Upoznaj svoje sugrađane: Vanja Zanze

Projekt Upoznaj svoje sugrađane je u organizaciji Hrvatske udruge školskih knjižničara, podružnice Osječko-baranjske županije. Cilj projekta je kroz istraživačku nastavu razviti kritičko razmišljanje prema zavičajnoj kulturnoj produkciji. Učenici će se upoznati s pojmom zavičajna i kulturna produkcija (film, glazba, književnost, likovnost...) kroz niz istraživačkih zadataka pod vodstvom mentora. Projekt se provodi na platformi eTwinning.

U našoj školi u sklopu projekta upoznali smo osječku književnicu, umjetnicu i tiktokericu, gospođu Vanju Zanze.

Vanja je rođena 1966. godine. Živi i radi u Osijeku. Piše priče, pjesme i stručne članke, te se bavi slikanjem bez kista, naime, svoje slike izrađuje tehnikom acrylic pouring. Djela nastala ovom tehnikom nazivaju se"fluid art". Vanja je izlagala u Osijeku, Zagrebu, Milanu i Madridu. Osvojila je brojne međunarodne umjetničke nagrade te je  društvenoj mreži Vijuga proglašena najboljim umjetnikom 2020. godine.

Mi smo proučili "fluid art" i o tom pojmu smo izradili plakate, te smo se i sami okušali u izradi umjetnina tom tehnikom. Radovi su izloženi u našoj školskoj knjižnici u tematskoj izložbi "Fluid art".

Također, s umjetnicom Vanjom Zanze održali smo i susret putem platforme Zoom.
U intervjuu kojeg smo proveli Vanja nam je otkrila da nikad nije kasno početi s onime što volimo te da je kreativnost u svima nama, i da svatko ima neki talent. Ipak, talent je samo mali dio uspjeha - najvažnije je raditi, vježbati i truditi se u onome čime se bavimo.

Vanja je napisala i objavila četiri knjige; piše poeziju i priče te stručne članke. Objasnila nam je da je u kreativnom pisanju i slikanju dosta sličnosti - u oba načina izražavanja potpuno smo kreativno slobodni, sami možemo izabrati motive, način rada, inspiraciju...dok za pisanje stručnih djela ipak moramo paziti na određena pravila.

Vanju smo pitali ima li rituale prije samog slikanja. Otkrila nam je da posebnih rituala nema, da svoje radove stvara u jednoj maloj sobi i da bi najviše voljela imati cijeli dan samo za slikanje.
Vanja ima preko 65 tisuća pratitelja na društvenoj mreži TikTok. Pitali smo ju koje su pozitivne strane te društvene mreže. Vanja je navela da se putem interneta i društvenih mreža može doći do velikog broja ljudi i time izgraditi svoj imidž i ugled. Ipak, velika količina ljudi znači i kritike. Pa tako nam je Vanja objasnila da su kritike neizostavan dio svakoga rada, ali najvažnije je razumjeti je li kritika dobronamjerna i od koga ona dolazi. Naime, dobronamjerna kritika nam može pomoći da postanemo bolji u onome što radimo.

U društvenim mrežama veliki problem stvaraju negativni komentari i nasilje na mreži, tzv. cyberbullying. Vanja nam je otkrila da cyberbullying doživljavaju i stariji korisnici društvenih mreža. Savjetovala nam je da, ako se susretnemo s neugodnim komentarima, razgovaramo s odraslima, te da ako ikad dođemo u priliku komentirati nečiji rad, dobro razmislimo što ćemo napisati jer moramo paziti na osjećaje osobe s druge strane zaslona. Pozitivni komentari i lijepe riječi svakome mogu uljepšati dan.

Ivana Norac

objavio: Marijana Jakelić   datum: 28. 4. 2022.