Upoznaj svoje sugrađane: Društvo ljubitelja književnosti "Littera" Osijek

Projekt Upoznaj svoje sugrađane je u organizaciji Hrvatske udruge školskih knjižničara, podružnice Osječko-baranjske županije. Cilj projekta je kroz istraživačku nastavu razviti kritičko razmišljanje prema zavičajnoj kulturnoj produkciji. Učenici će se upoznati s pojmom zavičajna i kulturna produkcija (film, glazba, književnost, likovnost...) kroz niz istraživačkih zadataka pod vodstvom mentora. Projekt se provodi na platformi eTwinning.

Pod vodstvom knjižničarke Ivane Norac 30.4.2022. posjetili smo Muzej Slavonije Osijek i upoznali Društvo ljubitelja književnosti "Littera" Osijek. Kroz izložbe Muzeja vodila nas je muzejska pedagoginja gospođa Jesenka Ricl. Pogledali smo izložbe "Donacije" i "Priroda i tehnika". Posebno su nas se dojmile stare igračke i knjige te klizaljke, skije i sanjke. Bilo nam je jako zanimljivo što su jedne vrijedne stare sanjke pronađene čak u smeću, a u Muzej su došle kao dar. Spoznali smo da su se ljudi u prošlosti zabavljali baš kao i mi danas. Vidjeli smo stare tipkovnice, računala, laptope i PlayStation 1! Osobito nas se dojmilo što se u Muzeju nalazi zbirka Basni i bajki Ivane Brlić Mažuranić, koje i mi danas čitamo.
Naučili smo i da su mnogi uporabni predmeti inspirani dizajnom iz prirode, poput sušila za kosu i puževe kućice, zmije i cijevi za usisavač ili patki i ronilačke opreme!

Nakon obilaska izložbi sudjelovali smo na radionici pisanja pod vodstvom članice Littere, autorice, povjesničarke i arhivistice gospođe Erike Žilić Vincetić. Inspirirani predmetima i ambijentom Muzeja napisali smo kratke priče, pjesme i naše doživljaje.

Zatim smo proveli intervju s predsjednicom Littere Laurom Dobutović Ravlić. Pitali smo ju može li svatko postati pisac, zašto je važno pisanje i čitanje, zašto su važna književna druženja. Otkrila nam je da pisati može svatko, ali je za uspjeh potrebno puno rada i truda koji se uvijek isplate. Pisanje je važno zbog razumijevanja vlastitih osjećaja i događanja oko nas, a čitanje je vrlo važno zbog našeg rasta i razvoja. Littera organizira radionice pisanja, druženja s piscima i razgovore o knjigama. Takva druženja su važna zbog saznanja novih informacija, uspostavljanja novih prijateljstava, dijeljenja ljubavi prema knjizi, razgovoru i poticanju, potpori za daljni rad.

Naše dojmove objedinili smo u Knjizi uspomena koja se može pogledati ovdje.

Ivana Norac

objavio: Marijana Jakelić   datum: 13. 5. 2022.